JU-JİTSU TARİHÇE

Açıklama: Ju Jitsu Federasyonu

JU JITSU SPORUNUN TARİHÇESİ

       Ju-Jitsu: Japon imparatorluğuna ait, bir askeri disiplindir. Japon Samurai Sanatlarının da, en önemli parçasını oluşturmaktadır. Japon ordusu, güvenlik birimleri ve asillerinin yanı sıra, günümüzde bir çok dünya ülkelerinin, orduları, ulusal polis teşkilatları, özel güvenlik kuruluşları ve bir çok benzeri kurumlar tarafından da benimsenerek, doğal eğitim programlarına kesintisiz olarak dahil edilen tek mücadele sanatıdır.

       Ju-Jitsu: Boş ellerle veya silahlı her türlü saldırılara karşı profesyonelce geliştirilmiştir. Saldırgan kişilerin saldırıları esnasında, zayıflıklarından faydalanılarak uygulanan silahsız bir müdafaa sanatı olarak geliştirilmesine rağmen zaman içerisinde bazı silah tekniklerinin eklenmesi ile eksiksiz ve kusursuz bir sanat şeklini almıştır. Günümüzde, Judo, Aiki-Do vb. farklı isimlerle anılan, modernize edilerek spor salonlarında uygulanan yöntemlere ait teknikler, temel prensipler, stratejiler ve bilinen tarihi referansları Ju-Jitsu sanatına dayanmaktadır. Dentokan Ju-Jitsu, kusursuz bir felsefi kaynağa sahiptir.  (Japon merkezli bir sanattır)

 JU-JITSU MÜCADELE SANATI    

   Ju-Jitsu: bilinen en eski ve en bütünsel dövüş sanatı. Ayakta kendini savunma, kavrama teknikleri, fırlatma teknikleri, ve vurma tekniklerinden olmak üzere 4 uygulamadan oluşan Ju-jitsu, tamamen kendini savunma anlayışı üzerine kurulu. Günümüzde birçok devletlerin ordusunun ve polislerinin resmi dövüş sistemini oluşturan Ju-jitsu, realistik senaryolarda basit hamleler ve pratik teknikler kullanımına dayalı olarak kadın, erkek ve çocukları hayata hazırlayan, güç önemli olmaksızın, tamamen vücut ve akıl kullanımı ile rakibi etkisiz hale getirmeye yönelik bir dövüş sanatı. Baştan ayak parmağına kadar her kası aktif olarak çalıştırdığından beden için oldukça önemli bir fiziksel yapılanma sağlar ve tüm kasları kullandığınız fiziksel reaksiyonlara sahip olmanızı sağlar.

JU JITSU

       1977 Yılında Almanya, İtalya ve İsveç EUROPEAN JU-JITSU FEDERATION ( E.J.J.F.)  Avrupa Ju-Jitsu Federasyonunu kurmuşlardır.1987 yılında da bu federasyona bütün Avrupa ülkeleri üye olmuşlardır. Federasyonun ismi de Uluslararası Ju-Jitsu Federasyonu olmuştur. 

       30 Temmuz 1998 tarihinde Malaga ‘da yapılan kongre de Uluslararası Ju-Jitsu Federasyonu (INTERNATIONAL JU-JITSU FEDERATION)              (I.J.J.F.) adını almıştır.  Akabinde uluslararası Ju-Jitsu federasyonu tüzükleri, oyun kuralları, hakem ve müsabaka yönetmelikleri, oyun kuralları hazırlanmıştır.

        1998 yılında yapılan bir toplantı ile federasyonun adı ( JU-JUTSU İNTERNATIONAL FEDERATION ) ( J.J.I.F.)  olmuştur. Yine aynı yıl Dünya Spor Federasyonları Birliğine ( GAISF) üye olmuştur.

     Ju-Jitsu sporu dünyada (77 )  ülkede yapılmakta ve milli federasyonları kurulmuş durumdadır. 2005 yılından itibaren ülkemizin bu federasyonu üye olması için çalışılmaktadır.

     Bu sporun özel bir yanı ise saldırı amaçlı değil savunma amaçlı olmasıdır.

Ülkemizde federasyonu kurulduğunda kurulduğu andan itibaren çok büyük bir izleyici kapasitesine sahip olacağı ve sporcu sayısında bir patlama yaşanacağı şimdiden yapılan anketler ve araştırmalar neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Bu sporun kendine has özellikleri, teknikleri ve uygulamaları olup tamamen amatör bir ruh ile yapılmakta, her şey yönetmelik ve kurallara göre yapılmaktadır.

      Ülkemizde de değişik isimlerle yapılan bu sporun federasyonu kurulduğu taktirde birçok kesimin katılacağı ve destekleyeceği, her zaman da sevilerek yapılan bir savunma sporu olacaktır.